Świece zapachowe - jaką wybrać?

2021-08-20

Świece zapachowe emitują nastrojowe światło, piękny zapach oraz są ozdobą wnętrza. Istnieje wiele rodzajów zapachów świec. Gama zapachów jest tak duża, że każdy znajdzie zapach odpowiedni dla siebie. Świece zapachowe można również podzielić ze względu na rodzaj wosku, z którego zostały wykonane. Rodzaj wosku ma wpływ na cenę świecy oraz to, jak wpływa ona na nasze zdrowie. Jaki rodzaj świecy zapachowej będzie najlepszy? Którą wybrać? Podpowiadamy!

Parafinowe świece zapachowe

Jest to najczęściej sprzedawany rodzaj świec zapachowych. Nie jest on jednak polecany, ponieważ nie oddziałuje zbyt dobrze na nasze zdrowie. Parafina jest pozyskiwana z ropy naftowej, smoły, węgla brunatnego lub torfu, więc podczas spalania się świecy uwalniają się groźne dla zdrowia substancje np. benzen. Atutem świec parafinowych jest z kolei niska cena, która kusi wiele osób. Jeśli zdecydujemy się na świecę zapachową z wosku parafinowego, to musimy pamiętać o bardzo regularnej wentylacji pomieszczenia, w którym świeca się pali.

Stearynowe świece zapachowe

Stearynowe świece zapachowe są określane jako świece ekologiczne. Często w sklepach możemy spotkać je pod nazwą ekoświeca lub bioświeca. Stearynowe świece zapachowe są wykonywane z kwasów tłuszczowych - stearynowego oraz palmitynowego. Są one jednak ekologiczne tylko, jeśli kwas stearynowy został pozyskany z naturalnych źródeł. Jeśli wybierzemy stearynową świecę zapachową, to powinniśmy zwrócić uwagę, czy jej skład jest naturalny i czy w jej składzie nie znajduje się parafina.

Świece zapachowe z wosku pszczelego

Jest to najbardziej polecany rodzaj świec, ponieważ są one naturalne i nie szkodzą. Niestety można spotkać je już coraz rzadziej. Wynika to z faktu, że wosk pszczeli nie jest zbyt prosty do pozyskania. Ogromnym plusem tego rodzaju świec jest fakt, że wosk pszczeli nie wydziela własnego aromatu podczas spalania. Dzięki temu podczas palenia się świecy będziemy czuli jedynie wybrany przez nas zapach. Ich atutem jest także to, że palą się dłużej niż pozostałe rodzaje świec.

Świece zapachowe z wosku sojowego

W dzisiejszych czasach dużą popularnością cieszą się świece zapachowe z wosku sojowego. Nic dziwnego - są one świetną alternatywą dla świec zapachowych z trudno dostępnego wosku pszczelego. Wiele osób decyduje się nawet na ich samodzielne wykonywanie, ponieważ nie jest to bardzo skomplikowane. Skład tego rodzaju świec jest bardzo naturalny, ponieważ zawiera głównie soję. Sojowe świece zapachowe zyskują także na tym, że rozlany wosk można usunąć w bardzo prosty sposób.

Jaką świecę zapachową wybrać?

Najlepszym wyborem świecy zapachowej będzie świeca naturalna, ponieważ pięknie one pachną i nie wydzielają szkodliwych dla naszego zdrowia substancji. Przy zakupie świecy zapachowej powinniśmy więc zwracać uwagę na skład. Warto dopłacić kilka złotych i wybrać lepszą alternatywę świecy, która będzie dłużej się palić i będzie lepsza dla naszego zdrowia. Lepiej więc zapomnieć o świecach parafinowych i wybrać inny rodzaj świecy.